ZLATÝ LIST

Ve čtvrtek 2. května 2024 se třemošnické družstvo TřeSk, vedené paní učitelkou Ditou Štolfovou, zúčastnilo krajského kola přírodovědné soutěže Zlatý list. Naši skupinu tvořili žáci sedmých až devátých ročníků: Ema Chaloupková, Markéta, Marková, Jakub Michálek, David Černil, Daniela Palečková a Tereza Petrusová. Soutěž se konala v ekocentru Pasíčka nedaleko Boru u Skutče, kam nás dopravili třemošničtí hasiči. Od devíti hodin se prezentovali soutěžící z jednotlivých škol Pardubického kraje, v 9:20 celá soutěž začala. Konečné vyhlášení výsledků proběhlo v půl třetí odpoledne. Každá skupinka se na stezku plnou úkolů vypravila v předem stanovený čas, ve chvílích volna jsme využili možnost občerstvení či návštěvy místní záchranné stanice. Trasa soutěžní stezky vedla lesem i loukou a měřila zhruba čtyři kilometry. Cestou jsme plnili úkoly na osmi stanovištích, zaměřených na přírodovědné oblasti geologie, zoologie, botaniky, neživé složky ekosystému, ekologie, ochrany přírody a životního prostředí. Nechybělo ani stanoviště s názvem práce pro přírodu, kde jsme prezentovali video s mlokem skvrnitým. Každá kategorie byla jinak hodnocená. Po sečtení všech bodů bylo vyhlášeno konečné pořadí. Naše skupina obsadila z celkových patnácti družstev krásné 3. místo. Všichni jsme byli moc rádi za tuto skvělou zkušenost a procvičení znalostí o přírodě.
David Černil, 8. A